Novinky

Tato stránka byla vytvořena posledního Července roku 2013

23.6. 2021 - 10 let od smrti Petera Falka

Vážení a milí obdivovatelé poručíka Columba,
ač se mohlo po dlouhé měsíce zdát, že jsem nad touto stránkou zlomil hůl, není tomu tak. Seriál Columbo stejně tak, jako stejnojmenný poručík a jeho představitel Peter Falk i nadále zůstávají v mém srdci, kde mají čestné místo.
Proto považuji za svou povinnost zavzpomínat na Petera Falka v tento smutný den, v den desátého výročí smrti Petera Falka, a smeknout před jeho celoživotním dílem klobouk.

Podržte, prosím, za tohoto velikána filmu minutu ticha a připomeňte si jej vaší oblíbenou epizodou seriálu Columbo, ale klidně i jiným filmem.

Odpočívej v pokoji, Peteře.

17.6. 2019 - Je libo chili á la poručík Columbo?

Je tomu již dlouho, co jsem sem něco napsal a jelikož jsem před pár dny narazil na velkou novinu, o níž jsem až do té doby neměl ani potuchy, musím se zde s vámi o ni podělit.

Abych uvedl klam napsaný hned v první větě na pravou míru, musím říct, že se vlastně ani tak nejedná o novinu, jako spíše o zajímavost, o níž by měl každý správný fanoušek našeho poručíka vědět.
V únoru roku 2018, tedy v té dávné době, kdy jsem sem napsal poslední příspěvek, se na pultech knihkupců objevila kniha od jisté Jenny Hammerton s názvem Cooking With Columbo: Suppers With The Shambling Sleuth. Jak už název napovídá, jedná se o kuchařku, v níž najdete kromě pověstného poručíkova chili také spoustu dalších receptů. Mnohé z jídel se objevily v samotných epizodách seriálu, jiné jsou specialitami samotných herců, kteří si v Columbovi zahráli.

Kniha je k dostání na britském Amazonu za necelých 12 liber, v přepočtu nějakých 350 Kč, což je krásná cena.
Co se mě týká, v brzké době si ji rozhodně koupím. Přestože mám své chili con carne již poměrně vyladěné, od poručíka se moc rád přiučím!
28.2. 2018 - Columbo je tu s námi již padesát let!

Ačkoliv titulek zavání tak trochu bulvárem a ačkoliv se to může zdát neuvěřitelné, je tomu opravdu tak.

20. února 1968 spatřili američtí diváci televizních obrazovek poprvé postavu poručíka, který se vryl do paměti mnoha lidem na celém světě.
V té době autoři William Link a Richard Levinson neplánovali, že by svou původně divadelní hru "Prescription: Murder" mohli přetransformovat do něčeho tak úžasného, čím byl a stále je seriál Columbo.
Jednalo se o pilotní díl, kde poručík Columbo prozatím postrádal některé své typické rysy. Nesetkáte se tak ani s baloňákem, ani s bujnou hřívou.
Po natočení tohoto filmu se dvojice autorů na tři roky odmlčela a po této přestávce se na scéně objevil druhý pilotní díl, tentokrát pojmenovaný jako "Ransom For a Dead Man." V témže roce se také začalo dělat na Columbovi jakožto seriálu, a tak 15. září 1971 spatřila světlo světa první epizoda s názvem "Vražda podle knihy".
Tímto bych chtěl z celého srdce poděkovat jak oběma autorům, tak Peteru Falkovi za skvěle ztvárněnou roli. Bez vás by byl svět detektivek mnohem chudší!

Dále bych chtěl upozornit na jednu zajímavost, kterou jistě ocení každý fanoušek poručíka Columba.
Kromě mě si tohoto velkého výročí všimla také redakce časopisu Interview, která do svého březnového čísla zahrnula velice rozsáhlý a vskutku zajímavý a čtivý rozhovor s Dalimilem Klapkou. Kromě svého angažmá při dabování Columba vypráví mnoho dalších zajímavostí jak ze svého života, tak z účinkování v divadlech a dnešních poměrech mezi českými dabéry.
Takže vážení, najděte doma 35 Kč a alou do nejbližší trafiky!

31.7. 2017 - Čtyři roky od vzniku stránky

Může se to zdát neuvěřitelné, ale tato stránka je tu s námi již čtyři roky!

Při příležitosti výročí jsem se zde už rozepsal o kde čem. Dnes však budu stručnější.
Jistě jste si všimli, že aktivita tohoto webu je na nule. Mohou za to především tyto aspekty:

Určitě si vzpomínáte na mé plány, které jsem tu minulý rok přesně v tento den zveřejnil. K těm bych se také rád vyjádřil.

Doufám, že zůstáváte této stránce stále věrni stejně tak, jako Columbovi.
Dnes večer vysílají na ČT1 epizodu "Obrácený negativ", takže se určitě dívejte a zavzpomínejte na vellikána Petera Falka stejně tak, jako já :) .

22.5. 2017 - Ukončení vysílání na TV Barrandov, vysílání na ČT

Konečně došlo k tomu, k čemu mělo dojít již dávno - televizi Barrandov vypršela práva na vysílání seriálu Columbo.
Jelikož dle mého nebyl Columbo poslední dobou na Barrandově brán jako televizní klasika hodná úcty, nýbrž jako cosi, co zalepí díry ve vysílání, je jedině dobře, že již tato televize Columba nevysílá.
Na stranu druhou začala Columba vysílat Česká televize. To mi však nijak nevadí a jsem za to poměrně rád. ČT totiž vysílá jeden díl týdně (ve středu před jedenáctou hodinou večerní) s tím, že jej v sobotu dopoledne reprízuje. Seriál běží popořadě a od začátku, což je také dobře. Například minulou středu jsem viděl díl Etuda v černém, který jsem na Barrandově neviděl hrozně dlouho dobu. Sice si můžete říct, že je Columbo už zase někým reprízován, ale podle mě mu zrovna ČT neublíží. Jeden díl týdně je podle mě rozumná volba, a pokud po odvysílání celého seriálu nebudou všechny díly znovu reprízovat, tím lépe.

Jistě jste si všimli, že jsem zde v poslední době nebyl vůbec aktivní. Na jednu stranu má na tom podíl Barrandov, na druhou mnou nově objevené seriály. Abych nechodil kolem horké kaše, mluvím o seriálech Kojak a Matlock, kterým se touto dobou věnuji mnohem více, než Columbovi. Nebojte se však, Columbovi zůstávám věrný a tento web bude fungovat dál.
P.S.: Mrkněte občas na Kojaka a Matlocka, stojí to za to ;)

24.12. 2016 - Vánoční a novoroční přání

Na začátek bych chtěl říct, abyste se podívali do sekce Technické informace, k něčemu podstatnému jsem se tam vyjádřil.

Dále bych vám chtěl popřát, abyste si v klidu a pohodě užili vánoční svátky, a následující Silvestr oslavili jak se patří. Doufám, že si během této doby alespoň jednou vzpomenete a popřípadně pustíte nějakého toho Columba :). Rád bych vám také popřál, ať je pro vás rok 2017 úspěšný minimálně tak, jako tento rok.

Na srdci mám ještě jednu věc - určitě jste si všimli, že TV Barrandov doslova cpe Columba všude kde se dá. Nevím, jestli mají nedostatek pořadů, nebo si pouze myslí, že to bude někdo sledovat pořád dokola.
Nevím také, jaký máte názor na věc vy, ale podle mě to Columbovi ohromně škodí. Popravdě, dříve jsem Columba v televizi vyhledával, nyní se mu spíš vyhývám. A za to vděčím TV Barrandov. Jako problém mi také přijde, že se vysílají stále ty samé vybrané díly pořád dokola. "Není čas na umírání" a "Velké podvody" jsou dvě typické ukázky dílů, které jsou vidět v televizi každou chvíli.
Psal jsem jim s dotazem, zda-li nechcou vysílat Perryho Masona, což bych velice uvítal. Napsali mi však, že na seriál nemají práva. "Přecolumbovaný" stav televize Barrandov se mi opravdu nelíbí. Co si o tom myslíte vy? Nebojte se o svůj názor podělit v návštěvní knize :)

31.7. 2016 - Tři roky od vzniku stránky (přidáno 14.8. 2016)

Na začátek bych se chtěl omluvit, že sem píšu až teď. Jelikož je však doba prázdnin a dovolených, k počítači jsem se dostal až nyní.
31.7. 2016 to byly přesně 3 roky od založení tohoto webu. Při výročí roku od vzniku jsem se tu rozepsal, jak jsem přišel ke Columbovi, při výročí dvou let od vzniku jsem se věnoval této stránce a jejím, dnes už zažehnaným problémům s prohlížeči. Letos budu výroční příspěvek věnovat budoucnosti tohoto webu.

Na začátek bych rád řekl, že svá předsevzetí ohledně tohoto webu jsem splnil. Tato stránka je stále aktivní, najdete zde zajímavosti, hlášky, videa a hudbu ze seriálu, moje postřehy a domněnky, zatím bohužel jen jeden článek a texty k dílům. Když si vzpomenu na texty tak bych se nejraději propadl hanbou, protože už před rokem jsem slíbil že dodám poslední dva zbývající texty a zatím jsem je nedodal. Dále se značně stydím za naslibovanou recenzi na knihu Smrt v Los Angeles, která zde také není. Nebudu vám slibovat termín, kdy sem slíbené věci dodám, ale řeknu vám jen to, že se nad sebou zamyslím, sáhnu si do svědomí, a jednou slíbené věci dodám.
Teď už však k plánům. Jelikož jsem v poslední době moc nečetl, pravděpodobně si přečtu jednu z columbovských knih. Všechny tyto knihy bych chtěl mít do roka přečtené a chtěl bych je zde mít zrecenzované.
Rád bych rozšířil sbírku zajímavostí a hlášek. To však nemusí být jen mým úkolem, přispět můžete i vy. Pokud narazíte na nějakou vtipnou hlášku nebo na zajímavost, neváhejte ji napsat do shoutboardu, který se nachází v daných sekcích.
Jak jistě víte, máme zde Fan-Club a také fórum. Fan-Club je tu již od založení webu a nikdo mi zatím neposlal žádost o členství a na fóru se za ten půlrok zaregistroval jeden uživatel. Osobně si myslím, že tyto dvě sekce mají smysl, ale jen a pouze s tím, že budete aktivní. Určitě se najde nějaké společné téma, určitě má každý z vás nějaký dotaz, na který někdo jiný může znát odpověď.
Článek zde již také delší dobu nevyšel, ale to také hodlám napravit. Nápadů mám několik, výběr tématu na příští článek jsem nechal na vás, ale jelikož nikdo pro nic nehlasoval, budu asi muset téma vybrat za vás.
Dalším plánem je změna designu a mobilní verze webu. Do toho však nepůjdu, pokud se k tomu vy, návštěvníci nevyjádříte. Rád bych váš názor a váše nápady. Rád bych věděl, jetli chcete nový design, popřípadně jaký, a jestli byste ocenili mobilní verzi webu. Návštěvní kniha zde je, takže neváhejte napsat. A to jsou tak všechny moje plány s tímto webem :)

Dále bych chtěl informovat o tom, že jsem zjistil další zajímavosti ohledně Columbova doutníku. Všechny dodatečné informace jsem vložil do článku "Tajemství Columbova doutníku".

23.6. 2016 - 5 let od úmrtí Petera Falka

Čas letí jako voda, a je tomu již půl desetiletí, pět let ode dne, co zemřel Peter Falk, který se do našich srdcí vryl především rolí poručíka Columba.
Sic byl Columbo největší rolí Petera Falka, proslavil se i jinými filmy. Udělejte si prosím dnes chvilku a nějakým způsobem na Petera zavpomínejte. Ať už se podíváte na nějaký díl Columba, či jiný film v němž pan Falk hrál, poslechnete si hudbu ze seriálu, nebo si přečtete třeba autobiografii Petera Falka, nebo některou z detektivek Williama Harringtona, uctíte tím památku úžasného herce Petera Falka.
Odpočívej v pokoji.

30.5. 2016 - Psací stroj IBM Selectric I, detektivní příběhy

Nedávno jsem se po dlouhé době podíval na epizodu Vražda podle knihy. Jedna věc mě na této epizodě zaujala. Abych byl konkrétní, jednalo se o psací stroj, na němž psal James Ferris příběhy paní Mellvilové.
Psací stroj mě zaujal především způsobem zapisování znaků na papír. Stroj zapisuje znaky pomocí jakési koule, velikostně se podobající golfovému míčku. Hledal jsem dál a zjistil jsem, že se jedná o psací stroj IBM Selectric I vyrobený v roce 1961. Myslel jsem, si že je to mechanický stroj, ale zmýlil jsem se - jedná se o stroj elektrický. Psací stroj mě zaujal natolik, že jsem se jej pokusil najít na internetu na prodej. Bohužel, nabídky byly pouze ze zahraničí, především z USA. Ne že by byl problém jej objednat ze zahraničí, problém by byla doprava, která by vyšla dráž než samotný stroj.
Další den jsem našel inzerci na IBM Selectric, ne I, ale II. Zajímavostí bylo, že na onen inzertní server byla nabídka stroje přidána zrovna v ten den, co jsem ji našel. Tak jsem tedy neváhal, a stroj jsem objednal.
Možná vám uniká, proč to sem vlastně píšu, když to s Columbem souvisí naprosto krajně.
Rád bych vám oznámil svůj záměr. Napadlo mě, že bych psal vlastní detektivní příběhy. Děj by se odehrával někde v USA v 70. až 80. letech. Psací stroj IBM Selectric II kupuji tedy nejen proto, že se mi líbí a že mě zaujal, ale i proto, že nemám rád psaní na počítači a psací stroj je tedy výborná alterativa.
Doufám, že se vám můj nápad líbí a velice bych ocenil, kdybyste se na toto téma vyjádřili v návštěvní knize :-)
A jen tak mimochodem, pokud byste si chtěli přečíst o strojích IBM Selectric něco víc, můžete navštívit tuto stránku, kterou jsem jim věnoval: IBM Selectric Typewriters

1.4. 2016 - Recenze na "columbovskou knihu" Smrt v Los Angeles

Dnes odpoledne jsem si sedl k počítači a rozhodl jsem se, že sepíšu onu slibovanou recenzi na knihu Smrt v Los Angeles.
Chvíli mi to trvalo, ale recenzi, a zároveň jakýsi zestručnělý obsah jsem sepsal.
Článek si můžete přečíst zde: columbo.mzf.cz/clanky/recenze.php

30.3. 2016 - Nové odhalení ohledně columbovské hudby, další "změna" ve vysílání

Máme tu konec března, Velikonoce jsou za námi a já sem přicházím s jistým odhalením. To vám odhalím za moment. Doufám, že jste si Velikonoce užili, jak vy, dámy, tak vy, pánové.
K tomu odhalení - vzpomněl jsem si, jak na konci dílu Vražda s přílíš mnoha notami Columbo zpívá jistou písničku, kterou prý často zpívá jeho žena. Sám Columbo tam její úryvek zazpívá.
V písni zazní: "Da da dá, pa pa pá, hrál si u mě na klíně, že prý mi dá výprask budy budy bů..."
Hned mi bylo jasné, o jakou píseň jde - je to právě ta skladba, která se vyskytuje ve velkém množství dílu Columba, zde na webu ji najdete v sekci Materiály - Hudba - Typicky columbovská hudba (popř. Dlouhá verze)
Až donedávna jsem si myslel, že tato skladba byla, stejně tak jako většina columbovské hudby, složena pouze pro seriál, ale to je omyl. Nedalo mi to, a píseň jsem zkusil hledat na internetu. Došel jsem až na server youtube.com, kde jsem skladbu našel.
Když jsem zjistil, co je skladba zač, celkem jsem se ulekl, nedocházelo mi, proč je taková skladba v Columbovi.
Nebudu chodit kolem horké kaše, skladba se jmenuje This Old Man a je to dětská písnička zpívaná dětmi v anglicky mluvících zemích, pokud si neumíte pod pojmem dětská písnička nic představit, tak si vzpomeňte třeba na Kočka leze dírou, pes oknem.
Na youtube.com je mnoho verzí této skladby, většina verzí je však vytvořená ve 21. století a nemá ten "columbovský nádech". Hledal jsem tedy dál a našel jsem adekvátní verzi z roku 1959, což je dokonce ještě starší než Columbo, ale nenašel jsem ji pod názvem This Old Man, nýbrž pod názvem The Children’s Marching Song.
Dám vám sem nějaké to srovnání:

Další věcí, o které byste měli vědět je to, že TV Barrandov vysílá Columba v ještě jedné "seanci", o níž jsem minule nepsal, jelikož jsem o ní nevěděl.
Abych tady z toho vysílání neudělal guláš, dal jsem čas tohoto vysílání do minulého příspěvku pod ostatní časy, které tam jsou již odminule.

29.2. 2016 - Změny ve vysílání, první "columbovská kniha" přečtena

Popravdě, jelikož jsem už všechny díly Columba viděl, v televizi je již ani moc nevyhledávám. Všechny díly mám na DVD jak česky, tak i anglicky, můžu si je tedy pustit podle libosti a kdy chci, a tím pádem jsem si nevšiml, že proběhla další změna ve vysílání. Tedy vlastně všiml, ale později.
Stalo se to, že TV Barrandov začala vysílat Columba každý den dopoledne, takže již máme takové tři "instatnce" - v pondělí večer na Kino Barrandov, v sobotu a neděli odpoledne na Barrandově, a každý den dopoledne na Barrandově.
Zmatků již je požehaně, ale brzy dojde k další změně, jak jsem se dočetl v televizním programu. Od 5. března se již o víkendu odpoledne na Columba na Barrandově nepodíváte.
Aby v tom byl pořádek, zde je soupis dnů a hodin, kdy se můžete na Columba v televizi dívat:

Dalším mým oznámením je to, že jsem dočetl jednu z "columbovských knih", přesněji Smrt v Los Angeles. Nebudu vám zde vypisovat oč v ní šlo, protože někteří z vás nechtějí vědět, o co tam jde, a radši si knihu přečtou sami, ale pro ty, kteří se chtějí dozvědět, oč v knize kráčí, se chystám připravit článek :)

29.1. 2016 - První dojmy z "columbovských knih"

Včera jsem si konečně našel čas a pustil jsem se do čtení jedné z columbovských knih.
Jak jsem již psal, autorem knih je William Harrington, což "je bývalý právník s mnoha zkušenostmi, díky čemuž se mu podařilo vykreslit Columba v knize výjimečně plasticky", jak se píše na přebalu knihy.
Nevěděl jsem, co přesně od knih očekávat, protože na poručíka jsem, a vy určitě také zvyklý pouze z televizních obrazovek.
Ze začátku jsem v knize hledal něco jiného, než čím opravdu je, což je způsobeno tím, že často čtu knihy s hororovou tématikou, ale později mě kniha mile překvapila. Vrátíme se však kousek zpět.
Minule jsem ani nenapsal, jak se knihy jmenují,zde jsou tedy jejich jména:

Jelikož jsem neměl představu o tom, kterou knihu přečíst jako první, zvolil jsem "Smrt v Los Angeles", a to především proto, že se trochu liší názvem od ostatních knih.
Oč v knize jde? - Jistý Paul Drury má televizní show v níž probírá s hosty různá témata. Jedné noci se jej však jeho dva "přátelé" zbaví. Columbo na pachatele ze začátku působí jako hlupák, ale později, když se dozví, že Columbo strká nos tam, kam nemá, jim docvakne, že to žádný hlupák nebude.
Začal jsem číst včera večer a dnes v poledne jsem byl u strany 100 (v noci jsem spal), takže vám můžu potvrdit, že kniha je chytlavá.
Autor poručíka opravdu vystihl, dokonale sice ne, což ani nejde, ale velmi dobře. V příme řeči je navíc používán nespisovný jazyk ("To musím říct paní Columbový."), takže to celé působí tak nějak osobněji.
V knize se zatím vyskytly zmínky o všech důležitých věcech, které s poručíkem Columbem nějak souvisí - řeč byla o autě, baloňáku, doutníku, ženě, o psovi nakonec taky, ale na toho jsem čekal trochu déle.
Abych to nějak shrnul, kniha na mě působí velmi dobře a rádím vám, abyste si ji sehnali, dokud je ještě kde :)

1.1. 2016 - Ukončení Ankety roku 2015 a vyhlášení výsledků, Columbovské knihy, fórum

Je zde rok 2016 a zároveň už je to rok, co zde byla spuštěna Anketa roku 2015.
Jednalo se o velkou anketu, v níž bylo několik postav z detektivních seriálů.
Dalo se sice čekat, že na stránku o poručíku Columbovi budou chodit především jeho fanoušci, ale přeci jen i ostatní postavy v anketě získaly své přívržence.
Na prvním místě se samozřejmě umístil poručík Columbo. S kolika hlasy a kdo jej následoval vám poví graf.
Trochu mimo téma - v roce 2015 zde probíhala tato velká anketa, a musím se přiznat, že na rok 2016 jsem zatím nic nevymyslel. Nemějte však strach, v blízké době něco vymyslím.
Očekávejte také nový článek, jehož téma vám zatím neprozradím, a také, již konečně zbývající dva texty k dílům.
Zde již je slíbený graf:

Celkový počet hlasů 27 je podle mě na to, že tato stránka míří na fanoušky poručíka Columba a na to, že na tuto stránku chodí většinou fanoušci poručíka Columba, přijde mi počet celkem slušný.
Anketa již sice oficiálně skončila a v sekci Ankety ji již nenajdete, můžete pro svého favorita dále hlasovat zde: http://hlasov.at/lg37

Pryč však od ankety. Jak jsem minulý rok na Vánoce obdržel životopis Petera Falka, knihu Just One More Thing, tento rok jsem obdržel také něco s Columbovskou tématikou.
Abych vás dále nenapínal, jedná se také o knihy. Nejedná se však o žádnou zpověď Petera Falka, ještě ke všemu v anglickém jazyce, ale o příběhy Williama Harringtona, v nichž vystupuje jako hlavní hrdina právě poručík Columbo.
Knih jsem obdržel celkem šest, v průměru mají přibližně 200 stran. Zajímavostí je, že knihy nezakládají na žádném Columbově zfilmovaném případu. Všech šest případů si autor vymyslel sám, takže pokud byste se rádi vnořili do "nových", v tomto případě spíš "nově objevených" případů, sic v jiném podání, než filmovém, určitě po některé z knih sáhněte.
O tom, že tyto knihy existují jsem se dozvěděl již dříve, ale začal jsem po nich pátrat až v listopadu, teď už minulého roku.
Nové tyto knihy myslím nikde v knihkupectví neseženete, tedy alespoň já jsem je nikde nenašel. Není se čemu divit, první z těchto knih byla v ČR vydána v roce 1998.
Nezoufejte však, v mnoha antikvariátech tyto knihy mají a mnohé antikvariáty umožňují obědnání knih přes internet. Já třeba všech 6 knih koupil v Antikvariátu Smíchov, kde ještě teď mají 7 kusů (ale už jen 3 "druhy"). Pokud máte účet na Aukro.cz, tak i odtud můžete knihy objednat, dokonce i levněji.
Pokud knihu/y doma máte a máte ji/e přečtené, určitě neváhejte a sdělte ostatním v návštěvní knize, jaké maté z knih(y) pocity a jak se vám líbila/y.

Poslední informací je založení fóra. Možná už jste si všimli, že se nachází položka Fórum v menu. Fórem jsem se inspiroval na The Ultimate Columbo Site, kde jej také mají a rozebírají na něm různé díly seriálu apod.
Napadlo mě, že by česká komunita fanoušků mohla také takto diskutovat. Vzpomínám si, že nějaká diskuze na téma Columbo byla vedena na Lidé.cz, ale tam už myslím nikdo nic nepíše. Sice můžeme psát do návštěvní knihy, ale ta spíš slouží k zanechání vzkazu, než k diskuzi.
Pokud budete mít někdo zájem a já doufám, že se někdo najde, určitě se na fóru registrujte. Tím bych chtěl připomenout, že zde existuje i fanclub, do něhož mi také zatím nepřišla bohužel žádná přihláška.

To by bylo protentokrát vše a jak jsem psal, očekávejte v blízké době uveřejnění nějaké akce na rok 2016 :) .

31.12. 2015 - Přání do nového roku 2016

Vážení návštěvníci a fanoušci poručíka Columba, zanedlouho tu máme rok 2016.
Tímto bych vám chtěl poblahopřát hodně štěstí, zdraví, úspěchů a radosti v nadcházejícím roce.
Omlouvám se, že jsem vám nepopřál i hezké strávení Vánoc, ale pevně věřím, že jste je prožili v klidu a pohodlí i bez mého přání.
A jelikož na začátku roku se většinou dávají předsevzetí, mé předsevzetí týkající se tohoto webu je: "Budu zde aktivní minimálně tak, jako doteď."
Ještě bych rád připomenul, že máte ještě možnost hlasovat v "Anketě roku 2015". Zítra spočítám hlasy a zveřejním zde výsledky.
A abych nezapomněl - užijte si Silvestra! :)

28.11. 2015 - Columbovská písma

Na této stránce se bohužel již delší dobu nic nedělo. Nebylo moc času, ani moc věcí, co by zde šly publikovat.
Za tu dobu jsem však přeci jen něco objevil, a myslím, že je to objev dobrý.
Jednoho večera jsem se díval na Columba, byl to myslím díl Obrácený negativ, a vtom mě napadla jedna věc - dají se někde najít ta "písma", která jsou použita v seriálu?
Nevěděl jsem sice, kde hledat, ale zkusil jsem to. Písma jsem nakonec našel na fóru The Ultimate Lieutenant Columbo Site.
Nabízí je tam někdo pod přezdívkou steviebaby, ve formě odkazu ke stažení. Jaké však bylo překvapení, když odkaz nefungoval.
Nezbývalo mi nic jiného, než projít celé téma "Columbo Fonts" na tomto fóru. Ve třetím komentáři píše jistý Ted Kerin, že kdo má zájem o písma, ať mu napíše na email.
Anglicky umím, takže jsem se odvážil, a byl jsem mile překvapen. Jak jsem později zjistil, Ted Kerin je jedním z autorů stránky The Ultimate Lieutenant Columbo Site.
Ptal se mě také na to, co s písmy plánuji udělat. Plány jsou dva - první je ten, že bych rád pozměnil jisté texty na tomto webu, a ten druhý, ten vám prozatím neprozradím, protože je to běh na dlouho trať.
Pokud by měl někdo z vás zájem, určitě Tedovi napište. Všechny informace najdete zde: pub10.bravenet.com/forum/806565873 (připomínám, email Teda Kerina najdete ve třetím komentáři zespoda)
A ještě přidám vzkaz pro Teda, který tento web již určitě navštívil - Thank you very much Ted!

4.10. 2015 - Další změna ve vysílání, informace k novému článku

Na začátek bych se chtěl omluvit, že jsem sem v září nic nenapsal, ale bohužel nebylo moc příležitostí.
Televize Barrandov už poněkolikáte mění vysílání Columba. Změna je takováto - TV Barrandov bude od soboty 10.10. 2015 opět v sobotní odpoledne vysílat Columba, a to v přibližně stejnou dobu, jako v neděli, tedy kolem druhé hodiny odpolední.
Dále bych chtěl informovat, že se chystám napsat další článek. Nápadů mám moc, ale nevím čím začít. Pokud byste měli nějaký návrh, s čím začít dřív, neváhejte a napište do návštěvní knihy.

31.8. 2015 - Změny ve vysílání

Od soboty 29.8 se seriál Columbo v sobotu nevysílá. Columba můžete sledovat kolem 14:00 v neděli, a také každé pondělí ve 20:15 na stanici Kino Barrandov.
Někoho z vás možná změna ve vysílání potěší, mě osobně potěšila. Když Columba vysílali kolem 16:20, byl to celkem dobrý čas, ale jak jej přesunuli na 14:00, trošku mi to vadilo.
Vysílat Columba ve 20:15 mi přijde jako dobrý nápad, většina jeho fanoušků ma v tu dobu čas, a na ostatních stanicích stejně většinou nic zajímavého není :) .

31.7. 2015 - Dva roky od vzniku stránky

Dne 31.7. 2013 vznikl tento web. Jsou to již 2 roky, co tento web můžete navštěvovat, číst na něm články, texty, zajímavosti, hlášky, prohlížet si obrázky, poslouchat hudbu ze seriálu.
Minulý rok, v tento den jsem se vám tu rozepsal, jak jsem se ke Columbovi vůbec dostal. Tentokrát se však nebudu věnovat přímo Columbovi, ale této webové stránce.
Jak jsem již informoval minulý rok, stránka vznikla z toho důvodu, že mi to přišlo jako dobrý nápad. 31.7. sice byla zveřejněna a zprovozněna, ale pracoval jsem na ní již několik dní předtím.
Stránka byla v té době složena z rámů, což se později ukázalo jako špatný nápad. Rámy jsem viděl již dřív na jiné stránce a líbily se mi.
Vložil jsem sem i nějakou hudbu, ale s tou začaly být problémy - v jednom prohlížeči vyžadovala zásuvný plugin, v druhém se spouštěla sama (což neměla) a ve třetím naštěstí fungovalo vš tak, jak má.
Později jsem odhalil další problém, a tím bylo to, že se stránka zobrazovala v každém prohlížeči jinak. Každý prohlížeč si vzal nastavení rámů po svém, a pak jste na stránce mohli vidět odchylky mezi jednotlivými částmi, nebo nevzhledné tenké bílé pruhy.
S tímto problémem jsem se obrátil na jedno fórum, kde jsem žádal o radu. Rad bylo dost, ale nevěděl jsem kde a jak začít. Pak se však objevil jeden dobrý člověk, který, jak sám napsal, jel jednoho dne vlakem, a aby si zkrátil čas, celý web přepracoval do nynější podoby. Za to jsem mu velmi vděčný.
Navrhl jsem mu, že jej zde uvedu jako autora designu, ale on o to podle všeho nestál. Když už jsme řešili stránku, tak padla i řeč na poručíka Columba. Onoho dobrotince zajímalo, proč jsem tuto stránku založil, když existují jiné.
Ano, jiné stránky existovaly, ale nebyly a nejsou to stránky o poručíku Columbovi, ale je v nich sekce věnující-se Columbovi. Jedná se o různé internetové filmové galerie, kde najdete téměř vše.
Jedinou výjimku tvořila stránka columbo.phorum.cz . Tato stránka byla obsáhlá, ale nikdy jsem si nevšiml, že by se na ní něco dělo. Jediné, čeho jsem si všiml byla vždy informace o tom, kdy se Columbo vysílá. To jsou však pouze mé postřehy, třeba byla stránka aktivní.
Před nedávnou dobou rušil webhosting IC.cz své služby zdarma. A právě na IC.cz byla stránka columbo.phorum.cz provozována. Několik lidí o tom autora stránek informovalo v návštěvní knize, ale autor se neozýval, a tak již nyní stránka neexistuje.
Proč jsem ale vlastně tento web založil? Chtěl jsem vše mít podle svého - chtěl jsem si sem dávat co jsem chtěl, a především šlo o vzhled - stránku jsem si mohl udělat tak, jak se mi líbila a tak, jak se podle mě ke Columbovi samotnému hodila.
Když se vrátíme - Poté mi však přestal vyhovovat provozovatel, a tak došlo k tomu, že se z columbo.mysteria.cz stalo columbo.mzf.cz. Na tuto změnu jsme si doufám již všichni zvykli.
Za celé dva roky jsem sem dal téměř všechny texty k dílům, tedy krom dvou, které plánuji sem dát během příštího měsíce. Vznikly sekce jako Fan-Club, Materiály, či Články. Napsal jsem sem také nový "životopis" Petera Falka. Událo se tu toho za tu dobu hodně.
Na začátku tohoto roku jsem zde zveřejnil Anketu roku 2015. Pololetní výsledky jsem sem chtěl dát již na konci června, ale rozhodl jsem se to spojit s touto událostí.

Zde jsou výsledky Ankety roku 2015 za 7. měsíců:
1. místo - Poručík Columbo - 11 hlasů
2. místo - Jessica Fletcherová, Perry Mason, Horst Schimansky - 2 hlasy
3. místo - Benjamin Matlock, Hercule Poirot - 1 hlas

Neumístili se Walker Texas Ranger, Thomas Barnaby a McCabe (Tlusťoch)
Celkem bylo uděleno 19 hlasů, což na tu dobu není zrovna moc. Doufám že se toto číslo do konce roku zvedne :) .
Chtěl bych vám, návštěvníkům tohoto webu, fanouškům poručíka Columba poděkovat, že jste tu s námi již 2 roky, že nás pořád navštěvujete, ikdyž to tu občas vypadá jako na hřbitově, a doufám, že se vám tu snad líbí.
Minulý rok jsem založil k výročí Fan-Club. Jediné, co mě mrzí je fakt, že ještě nikdo nepožádal žádost o členství. Pokud by vás Fan-Club zajímal, více informací najdete ve stejnojmenné sekci.
Děkuji za pozornost.

29.6. 2015 - Změna ve vysílání, nová sekce Články

Chtěl bych vás upozornit na jednu věc, pro někoho milou, pro někoho nemilou. TV Barrandov ve svém vysílání vyměnila pořadí seriálu Columbo a pořadu, který je vysílán před ním.
Columbo je tedy vysílán ne v 16:20 (nebo 16:45), ale v 14:20 (nebo v 14:45).
Dále bych chtěl oznámit, že vznikla nová sekce Články a v ní se už (konečně) nachází slibovaný článek o doutníku poručíka Columba.
Pokud máte zájem si článek přečíst, najdete jej tedy v sekci Články pod názvem Tajemství Columbova doutníku.

23.6. 2015 - 4 roky od úmrtí Petera Falka

Jsou tomu již 4 roky, co nás opustil milující manžel, otec a herec Peter Falk.
         Tento herec je však legenda, a v naších vzpomínkách bude žít dál.
         Petera Falka, především v roli poručíka Columba zná snad každý, ať už se jedná o malé dítě nebo o důchodce
         Připomeňme si prosím památku Petera Falka tím, že za něj budeme držet minutu ticha, tím že se pohodlně posadíme do křesla,
         a podíváme se na jeden z jeho filmů, ať už jej režíroval, nebo v něm hrál.
         Pokud byste měli zájem přečístsi životopis tohoto skvělého herce, máte možnost jej najít v sekci Petr Falk.

         

REST IN PEACE


(Tuto zprávu jsem sem vložil 19.6.2015, jelikož 23.6. nemám možnost dostat se k počítači)

31.5. 2015 - Dopis pro paní Sheru Danese

Je to již delší dobu, co jsem psal o dopisu, který jsem poslal manželce Petera Falka jménem Shera Danese.
Uběhlo již mnoho dní a mnoho nocí a odpověď ná můj dopis stále nedorazila. Buď se nelíbil americkým tajným službám, nebo na něj nechce paní Daneseová odpovídat, nebo se takříkajíc "ztratil", a nebo jsem prostě já hlupák napsal špatnou adresu.
Nechci vás již déle napínat a obsah dopisu, který jsem jí poslal vám sem vložím.
V dopisu stojí:

Dear Shera Danese,
I would like to introduce myself.
My name is Robert Škvařil. I live in the Czech Republic and I am a fan of Peter.
I think, he was a good man and a good actor.
According to me his best role was lieutenant Columbo. I like this series very much.
I am interested in Columbo so much, that my dream was to be a detective.
I have got a Columbo fansite. If you are interested in it, you can find it at this website: http://columbo.mzf.cz .
I think Peter was the best actor ever. I afforded to draw a portrait of him. You can find it on the second page of this sheet of paper.
Can you write me anything more about Peter? What did he like, anything from his childhood, how did he meet you, anything about his parents etc.
Please answer me.

I hope this letter pleased you.
A lot of luck and health in the new year 2015.
Best wishes Robert Škvařil.

Ne každý umí anglicky, všemožné překladače jsou nepřesné a tak vám to přeložím já sám:

Drahá Shero Danese,
Rád bych se Vám představil
Jmenuji se Robert Škvařil. Žiji v České republice a jsem fanouškem Petera (Falka).
Myslím, že to byl dobrý muž a dobrý herec.
Podle mě byla jeho nejlepší role poručík Columbo. Mám tento seriál velmi rád.
Mám Columba tak rád, že mým snem bylo stát se detektivem.
Mám webovou stránku o Columbovi. Pokud by vás moje stránka zajímala, můžete ji najít na této adrese: http://columbo.mzf.cz .
Myslím si, že Peter byl nejlepší herec všech dob. Dovolil jsem si nakreslit jeho portrét. Najdete jej na druhé straně listu tohoto papíru.
Mohla byste mi napsat něco víc o Peterovi? Co měl rád, cokoliv z jeho dětství, jak se s vámi seznámil, cokoliv o jeho rodičích a podobně.
Prosím odpovězte mi.

Doufám, že vás tento dopis potěšil.
Hodně štěstí a zdraví v novém roce 2015 přeje
Robert Škvařil.

Samozřejmě jsem do dopisu také napsal adresu a svůj email, ale žádná odpověď zatím nepřišla.
Třeba jednou přijdu domů, a ve schránce bude dopis z Beverly Hills :).
Ještě jedna věc - byla zavedena taková novinka, týkající se webu, ne Columba. Pro více informací tedy navštivte sekci Technické informace.
A ještě přece jen něco - pokud si vzpomínáte, jak jsem tu psal o tom článku, který se bude týkat Columbova doutníku, tak ten tu najdete již ve velmi blízké době :).

30.4. 2015 - Informační miniaplikace na plochu

Někdo nemá každý den čas chodit na tuto stránku a kontrolovat, zda-li je zde něco nového. A právě pro tyto návštěvníky jsem stvořil miniaplikaci Columbo Gadget. Tato miniaplikace je funční v systému Windows 7 (jiné Windowsy jsem nezkoušel). Miniaplikace vás bude informovat o každé aktualitě, zajímavosti, hlášce, či anketě, kterou sem přidám.
Pokud máte zájem si miniaplikaci vyzkoušet, můžete zde: columbo.mzf.cz/soubory/ColumboG.zip

31.3. 2015 - Nové texty, autobiografie Petera Falka, reprízování Columba

Neuběhl ani měsíc a jsou tu další texty. Nyní mi už zbývá shlédnout pouze dva díly, abych měl shlédlý celý seriál. Mezi zbývající díly patří Její příležitost a pilotní díl Vražda na předpis.
Zde jsou nové texty:

Columbo na TV Barrandov

K dopisu paní Daneseové - dopis jsem odeslal, ale zatím mi nic nedošlo. Obsah dopisu sem dám, až mi dopis dojde, a pokud nedojde, i přesto ho sem dám, nebojte.
Možná o tom nevíte, ale Peter Falk napsal vlastní autobiografii. Kniha se jmenuje velice trefně Just One More Thing. Peter Falk v ní pojednává o svém životě a můžute v ní najít i něco o Columbovi. Tuto knihu vlastním od Vánoc, ale nikdy, když jsem sem po Vánocích psal jsem si na ni nevzpomněl. Za to se omlouvám.
Dále bych vás chtěl informovat o reprízoání seriálu Columbo. Tentokrát to bude zase na TV Barrandov a Columba budete moci sledovat již od 4. dubna každou sobotu a neděli v 16:45.

26.2. 2015 - Nové texty a zajímavosti, info ohledně dopisu

Po delší době tu máme várku dalších textů. Tentokrát jich je celkem šest a zbývá jich už jen několik. Po odsledování celého seriálu se začnu věnovat zajímavostem, hláškám a slíbeným článkům.
Texty:

Jelikož jsem viděl některé z dílů již poněkolikáté, začal jsem usilovně vyhledávat zajímavosti. Ty dám sem a pak ještě budou k nalezení v sekci Zajímavosti.

K dopisu, který jsem napsal manželce Petera Falka - dopis už je napsaný a v nejbližších dnech jej pošlu. O tom, co v něm píšu vám dám vědět příště.

1.1. 2015 - Vyhlášení celoroční ankety, přání

Další rok je za námi a další nás čeká. Rád bych vám popřál hodně štěstí, zdraví a úspěchů v roce 2015.
Jak jsem slíbil v minulém příspěvku, řeknu vám, co se zde bude dít po napsání všech tzv. textů. Především budou přibývat hlášky a zajímavosti, o které podle anket vy, návštěvníci stojíte. Překvapením bude nová sekce s názvem Články. V této sekci budou mnou psané články pojednávající o seriálu Columbo a především jeho obsahu. Jako první bude na řadě článek s názvem "Tajemství Columbova doutníku", který se zde objevý pravděpodobně tento měsíc.
Rád bych tímto také vyhlásil ANKETU ROKU 2015. Jedná se o anketu, v níž je seznam postav, z nichž máte vybrat svého favorita.
Jak již název napovídá, anketa tu bude od 1.1. 2015 do 1.1. 2016. Přesně za rok zde zveřejním výsledky této ankety.
Bližší informace o anketě a anketu samotnou najdete v sekci Ankety, do níž můžete vstoupit přes menu, nebo tudy: Sekce Ankety

24.12. 2014 - Texty k dílům a přání

Prvně bych se vám rád za něco omluvil. A to za to, že jsem nedodržel své předsevzetí a v listopadu jsem sem nic nedal. Za to se celkem stydím.
Chtěl bych vám rád popřát hezké strávení vánočních svátků :) . Sice asi bez poručíka Columba, kterého již nevysílají, ale přece jen.
Po delší době také přibyly takzvané texty v celkovém počtu čtyři. Nebojte se však, další texty přibydou v blízké době.
A pokud vás zajímá, co se stane, až sem všechny texty vložím, tak si budete muset počkat na Silvestra, kdy sem vložím další zprávu.
Texty:

31.10.2014 - Ukončení vysílání na TV Barrandov, seriál Mrs. Columbo

Po delší době vás o něčem novém informuji. No, novém, jak se to vezme, Columbo se na TV Barrandov naposledy vysílal 30. září. Celkem bylo na tomto kanále uvedeno 66 dílů, 2 první, neoficiální díly uvedeny nebyly a to samé platí pro díl Columbo má rád noční život. Já zastávám názor, že pořád opakované vysílání Columba tomuto úchvatnému seriálu škodí. Sic jsem byl rád, že začali Columba vysílat na TV Barrandov, ikdyž byl nedlouho předtím vysílán na FTV Prima, jenže právě v té době jsem zjistil, že Columba stojí za to sledovat. Teď už můžu v klidu sledovat díly v originálním znění vždy, když budu mít náladu, a nebudu nijak omezen televizním programem. Doufám, že i někteří z vás mají možnost sledovat poručíka na DVD, ať už česky, anebo anglicky :).


Nedávno, když jsem sledoval poručíka Columba v původním znění, všiml jsem si, že na DVD je nějaká bonusová epizoda, o které jsem nikdy dřív neslyšel. V klidu jsem shlédl díl, který jsem si zvolil, a poté jsem si pustil i onen bonus. Celkem jsem se divil, když jsem zjistil, že bonusový díl není epizodou Columba, ale seriálu, který bohužel na Columbovi parazituje, seriálu Mrs. Columbo - v překladu Paní Columbová. V úvodní scéně se nachází dům, před nímž stojí Columbův Peugeot 403 Cabrio, poté v domě uvidíme poměrně mladou paní, což je ona záhadná paní Columbová, a v domě nechybí ani baset či popelník s odloženým doutníkem. Tento seriál nijak nesouvisí s originálním a nezaměnitelným seriálem Columbo skoro ničím, asi jen pouze těmi věcmi, které jsem uvedl před chvílí a ještě tím, že stejně tak, jako v Columbovi znáte od začátku vraha. Jak se v Columbovi nikdy neobjevila paní Columbová, zde se naopak asi nikdy neobjeví poručík Columbo. A aby se neřeklo, paní Columbová má stejné zaměstnání jako poručík - je to detektivka, avšak soukromá. Paní Columbovou zde hraje herečka Kate Mulgrew. Seriál se dočkal dvou sérií s celkovým počtem třinácti dílů. Podle mne si chce tento seriál pouze urvat nějakou část z Columbovi slávy. Ale už dost hanění.

Díl, který jsem viděl se jmenuje Caviar With Everything. V tomto díle zjistí Sybila, což je přítelkyně paní Columbové, že ji její partner podvádí s další její kamarádkou. Na nějakém rautu jí dá k ochutnání kaviár, který je však z ryby, na kterou je alergická. Poté se jí udělá velice špatně. Sybila se nabídne, že ji doprovodí k jejímu autu. To sice udělá, ale následně její, teď už bývalou kamarádku odveze ke kolejím, a popostrčí auto i s kamarádkou zrovna, když má kolem jet vlak. Ten do auta narazí a žena uvnitř něj je na místě mrtvá. Paní Columbová se pustí da jakéhosi pátrání, v němž se snaží najít odpovědi na nějaké nejasnosti. Poté však konečně narazí na stopu Sybile. Ta to pozná, a pokusí se Kate, což je jméno paní Columbové, několikrát a bez výsledku zabít. Nakonec jí paní Columbová řekne, že za smrt jejich kamarádky může právě ona, a to celé podloží několika důkazy. Sybila se následně přizná, a poté si obě ťuknou skleničkou se šampaňským.

Tento seriál je už podle tohoto dílu "slabá detektivka". Slabá v tom smyslu, že vrah nevykoná vraždu nijak zvlášť dokonale a při svém činu se zachová hloupě a dělá chyby. Prostě řečeno - u této detektivky se nemusí moc přemýšlet. Ale i tak mi tento seriál přijde jako zpestření. Škoda že nebyl přeložen do češtiny :).

19.9.2014 - Nový článek o Peteru Falkovi

Jak jste si mohli všimnout, před třemi dny tomu bylo 87 let od narození Petera Falka. Ten den jsem začal psát nový článek, který najdete v sekci Peter Falk. Dozvíte se v něm mnohé o jeho životě, studiích, kariéře, a to nejen filmové. Pod článkem najdete koláž, a pod koláží filmografii Petera Falka. Doufám, že se vám článek bude alespoň trochu líbit, a že vás život Petera Falka zaujme :) .

Jak jsem psal v minulém příspěvku, našel jsem adresu, na níž Peter Falk se svou ženou Sherou Danese žili. Při psaní posledního příspěvku jsem si nebyl adresou stoprocentně jist, ale po několika dnech jsem našel důkaz, který mi mou domněnku ověřil. Jelikož je adresa publikovaná už i na jiné stránce (cizojazyčná) a protože je špatně dohledatelná (alespoň podle mě), napíši adresu i na tuto stránku.

Adresa je: Shera Danese, 1004 N Roxbury Dr., Beverly Hills, CA 90210, USA

Adresu vám zde uvádím z prostého důvodu - můžete jí poslat dopis, v němž můžete psát o tom, co jste třeba cítili k Peteru Falkovi, jak se vám líbily jeho filmy, a nebo třeba jí jen pozdravit a popřát jí štěstí.

Zde je odkaz, na němž jsem adresu našel: www.seeing-stars.com/Live/RoxburyDrive.shtml

4.9.2014 - Adresa Shery Danese

Po dlouhém, a usilovném hledání se mi podařila najít jedna věc. No, věc, tedy spíše adresa. Je to ta adresa, na které žil Peter Falk s jeho ženou Sherou Danese. Napadlo mě, že bych paní Daneseové mohl poslat dopis. A to také udělám. Pokud mi to dovolí, adresu zde zveřejním. O tom, o čemž se bude v dopisu psát vás budu informovat :)

31.7.2014 - Výročí vzniku stránky

Dnes je to přesně rok, co byla tato stránka uvedena v provoz. Řeknu vám, jak to všechno začalo: Jednoho dopoledne minulého roku jsem se díval dopoledne na televizi. Nic zajímavého jsem v ní nenašel, dokud jsem nepřepl na FTV Prima. Zrovna vysílali Columba. Vzpomněl jsem si, že jsem se na to kdysi jako malý kluk díval, a tak mě napadlo, že bych si tu dobu mohl připomenout. Ten díl, jmenoval se Smrtící korunka mě úplně chytil. Od té doby jsem sledoval Columba každý den v televizi. Po nějaké době mě napadlo, že by nebylo špatné vytvořit nějaký ten web o tomto legendárním seriálu. A tak jsem jej vytvořil a 31.7. 2013 uvedl v provoz. Na webu nějakou dobu nic moc nebylo, ale časem se věci začaly hromadit. Pak jsem však zjistil, že má stránka problémy s prohlížeči. Chtěl jsem to vyřešit, ale nevěděl jsem jak. Až pak jedna dobrá duše dala tomuto webu nový vzhled. Během existence této stránky zanikly některé sekce, ale některé nové také vznikly. Za celou dobu jsem psal "recenze", kterým již nyní říkám texty. Tyto texty také prodělaly změnu. A poslední, a zároveň snad největší změnou byla změna naší adresy.
Jak jsem zjistil Columbo je výborný seriál, a výborným seriálem také navždy zůstane :).
Doufám, že se vám na této stránce líbí, a že to tak také nadále zůstane :).
Na výročí jsem předělal celý Fan-Club, už to není co bývalo. Jak to s ním těď vypadá se však mohou dozvědět pouze členové :). V blízké době plánuji sepsat podrobný článek o životě Petera Falka, který by nahradil ten stávající článek :).


Od roku 2006 probíhá česká internetová anketa jménem Křišťálová Lupa. Pokud by jste nás chtěli podpořit, stačí kliknout na obrázek níže a napsat naši webovou adresu (columbo.mzf.cz) do políčka Zájmové weby.
Sice máme velmi nízkou šanci se v anketě nějak umístit, ale hlavní je přece hrát, ne vyhrát :)

22.7. 2014 - Texty k dílům a zajímavosti

Jsou to již více než dva měsíce, co sem nepřibyly žádné texty k dílům. Naštěstí jich je zase tolik, kolik naposled. V některých dílech jsem si všiml takových menších zajímavostí. Třeba díl Poslední pocta komodorovi je unikátní tím, že je to první díl, ve kterém neznáme vraha od začátku. Tohle bylo spíš tak k seriálu. V díle Spiklenci nám poručík prozradí, že jeho synovec rád vyšívá a že je vzpěrač. Postupem času také Columbo řekne, že právě jeho synovec se umístil na 2. místě ve vyšívání a na 1. místě ve vzpírání. Zajímavostí je určitě víc, jenže děj někdy člověka tak pohltí, že se soustředí více na vyšetřování, než na okolní věci. Pokud byste se chtěli u Columba nadměrně pobavit, tak vám doporučuji díl Vražda, kouř a stíny - v tomto díle létá Columbo s jedním filmovým rešisérem na zvedací plošině a ještě k tomu všemu zrovna hraje vtipná hudba.
Pokud by jste se chtěli dozvědět, proč jsme se přestěhovali z adresy columbo.mysteria.cz na adresu columbo.mzf.cz, tak prosím navštivte sekci Technické informace.
Zde je seznam nových textů:

23.6. 2014 - 3 roky od úmrtí Petera Falka

Dnes jsou tomu již 3 roky co zemřel náš milovaný poručík Columbo, herec Peter Falk. Doufám, že jste na něj zavzpomínali a třeba si pustili váš oblíbený díl Columba. Pokud by jste chtěli zavzpomínat na život Petera Falka, můžete si přečíst tento článek : http://magazin.aktualne.cz/kultura/film/zemrel-herec-peter-falk-alias-inspektor-columbo/r~i:article:705284/

18.5. 2014 - Doporučení a nové informace o Psovi

Tento víkend byl v ohledu columbovském docela zajímavý. Začnu u dneška : Dnešní díl byl zajímavý několika věcmi. Columbo byl s manželkou na výletní lodi , na které se však stane vražda zpěvačky. Columbo se se souhlasem kapitána pustí do vyšetřovaní. Během vyšetřování provádí množství zajímavých pokusů a testů. Tento díl nebyl klasický columbovský, ale byl opravdu zajímavý. Tento díl doporučuji všem, kteří mají rádi něco nevšedního. Ta druhá věc se točí kolem Columbova psa. V díle Vražda na videu řekne poručík svému psovi "No tak pojď Harry, proběhneš se." Je možné, že je to chyba překladatele, tak jak to bylo v případě Tedda. A ono to vypadá opravdu jako chyba překladatele, protože v díle Vražda jako autoportrét nazve poručík Columbo svého psa opravdu Psem. Možná je to moje chyba, třeba poručík svého psa nenazval Harrym, ale já to slovo prostě slyšel. Pokud chcete sami posoudit, můžete se podívat na díl s názvem Vražda na videu.

7.5. 2014 - Recenze

Po opravdu dlouhé době tu jsou další "recenze". Tentokrát jich je snad nejvíc, kolik jsem jich sem kdy dal - celkem jedenáct. Myslím si, že název recenze není pro tyto texty vhodný. Od příště to začnu nazývat nějak jinak. Chtěl bych vás varovat, ohledně vysílání Columba na TV Barrandov. Dřív Columbo začínal vždy v 16:45, jenže poslední dobou je vysílán někdy už v 16:15 nebo 16:20. Pokud nechcete riskovat, že vám část nějakého dílu uteče, tak vám doporučuji, abyste se dívali do televizního programu. Poslední dobou mám dojem, že novinky jsou zde pouze ony "recenze". Bohužel nejsou nikde žádné novinky k nalezení. Poslední novinkou okolo seriálu Columbo a herce Petera Falka bylo úmrtí tohoto skvostného herce. Jako novinky sem budu dávat i nějaké zajímavosti co najdu. Ty však budou nadále i ve stejnojmenné sekci. Plánuji, že bych našel podrobné informace o Peteru Falkovi a z nich sepsal článek, který bych nahradil tím stávajícím. Zde jsou ty "recenze":

28.4. 2014 - Údajný domov poručíka Columba

O víkendu jsem shlédl díl s názvem V nouzi poznáš přítele. Vrahem je tu policejní komisař. Columbo to ví, ale nedaří se mu ho usvědčit, Zfalšuje adresu v dokumentu o jednom vrahovi, na kterého má podezření. Tento dokument komisaři propůjčí. Komisař se na tuto adresu vydá, a vloží tam nějaký předmět, který měl toho vraha (který však tu vraždu nespáchal) usvědčit. Na místo přijede policie společně s poručíkem Columbem a komisařem. Celý byt prohledají. Najdou tam onen podstrčený předmět, který má být ten usvědčující. Columbo však komisaře informuje, že adresa v tom dokumentu byla falešná. Tvrdí, že to není byt toho bývalého vraha, ale jeho byt, který před nedávnem koupil. Dále tvrdí, že v šuflatech jsou jeho košile a pižama, že ve skříni je jeho župan, že na fotkách jsou jeho příbutní. A tímto vraha (komisaře) usvědčí. A zde je právě ta věc - známe adresu, na které poručík Columbo bydlí!
Bohužel nevíme, jestli vůbec je tato informace pravdivá. Když nám Columbo neprozradí své jméno, a neukáže nám svou manželku, tak proč by nám odhalil svou adresu a ještě ke všemu nás svý, bytem provedl? Já mu však budu důvěřovat a každému, kdo se zeptá na jeho adresu řeknu, že bydlí zde : 874 South Street Ave. L.A. Obrázky najdete v sekci Materiály pod položkou Obrázky.

22.4. 2014 - Podsekce, nová hudba a videa

Již druhá aktualizace během dne. Tentokrát to jsou podsekce a nový obsah v Materiálech. Přidal jsem tam podsekce jako Obrázky, Videa, Hudba a Dokumenty. V podsekci Videa jsou zatím tři videa. Zato v podsekci Hudba se dostanete od NBC znělky, přes columbovskou hudbu až po písničky, které byly nazpívány pro tento úžasný seriál.

22.4. 2014 - Test znalostí

Po dlouhé době zase nějaká aktualizace. A tentokrát ve formě testu. V tomto testu si otestujete svoje znalosti ohledně Columba. Od základních otázek, na které by měl umět každý fanda odpovědět, se v testu dostanete až k otázkám, které jsou mírně těžší. Test si můžete vyzkoušet zde :Co víte o Columbovi? Pokud chcete, můžete pak napsat do návštěvní knihy, jak jste dopadli :).

25.3. 2014 - Kapela

Před nějakou tou dobou jsem založil "kapelu" Columbova žena. Texty si vymýšlím sám, hudba je většinou z 70. - 80. let. Předem vám říkám, že zpěvu se to moc nepodobá - je to spíš k pobavení. Texty jsou vymyšleny tak, aby nějak souvisely s poručíkem Columbem. Omlouvám se vám, že jsem vám to zatajil. Snad se u toho pobavíte :). Oficiální kanál Columbovy ženy : Youtube.com

18.3. 2014 - Columbův Pes a k tomu recenze

Některé, kteří nemají čas na sledování Columba možná potěším - je tu další várka recenzí.. Tentokrát jich je celkem 6. Mohlo jich být 7, ale na 1 díl jsem zapomněl. Dále je tu zajímavost kolem Columbova Psa. V díle Etuda v černém jsou 2 návrhy na Psovo jméno : Fio a Beethoven. O jménu Beethoven myslím neslyšíte poprvé, mám takový dojem, že se v seriálu objevil víckrát. A tady jsou recenze :

16.2. 2014 - 2 nové sekce

Kvůli změně vzhledu přibyla nová sekce Kontakty. Dřív tato sekce nebyla, protože se kontakty pohybovaly ve spodním rámečku, který už zde není. Dále je tu nová sekce Technické údaje. Tato sekce je tu z následujícího důvodu - sekce Novinky má obsahovat pouze věci týkající se seriálu Columbo, stejnojmenného poručíka, nebo jeho představitele Petera Falka. Už několikrát se tu objevily informace netýkající se ani jedné z těchto tří věcí. Byly to věci týkající se funkčnosti webu. Tyto věci budou nadále pouze v sekci Technické údaje. To však na chodu stránky nic nemění, dál budu psát recenze, popř. zajímavosti, či novinky (jestli nějaké budou).

16.2. 2014 - Nový vzhled

Jak si můžete všimnout, stránka má nový vzhled. Možná se vám líbil ten předchozí, ale tento je jednodušší. Ono však nejde jen o vzhled - jde i o zobrazení stránky. Všiml jsem si, že se původní stránka zobrazovala na monitorech s jiným rozlišením než má můj monitor špatně. Dalším problémem bylo to, že když se stránka zmenšila tak se také špatně zobrazila - i tento problém se tímto vyřešil. Doufám, že vám to nevadí a že se vám tu bude nadále líbit :).

9.2. 2014 - Recenze a novinky

Po delší době sem dávám další recenze. Jsou 4. Některé z dílů jsem shlédl a originálu. Kdyby se někdo bál podívat se na Columba v origináním znění, tak se nemá čeho bát. Jsou k tomu ale potřeba nějaké ty základy angličtiny, ale to snad není problém :).

Pak tu jsou další dvě zprávy. Jedna špatná, druhá dobrá.

Ta špatná - Na Amazonu zvýšili cenu kompletní série seriálu Columbo z 36.60 GBP na 50.00 GBP (cca. 1657 Kč).

Ta dobrá - Od soboty 15.2 bude každou sobotu a neděli v 16:45 repríza jednoho dílu ze seriálu Columbo, a to na TV Barrandov. Psal jsem do televize NOVA - ti mi napsali, že nemají práva na vysílání tohoto seriálu, napsal jsem do televize Prima - ti mi napsali, že nemají v plánu Columba vysílat. Do Barrandovu jsem nenapsal a přece se (snad nejen) moje přání splnilo :).

23.1. 2014 - Nová sekce

Na našich stránkách končí prázdná sekce Postavy. A to proto, že jsem se rozhodl do této sekce nic nepřidávat. Důvod je prostý - je hloupost napsat všechno o každém dílu, protože by se na Columba už nikdo nedíval - každý by všechno věděl a neměl by důvod se na něj dívat. Prvním krokem bylo zkrácení recenzí, druhým krokem bude zrušení sekce Postavy. Místo ní sem však přibude sekce Materiály, ve které budou věci, které nějak souvisí s Columbem (fanouškovské kresby, videa, obrázky, třeba i smyšlené detektivní příběhy, pokud je někdo napíše).

13.1. 2014 - Poručík Columbo v Simpsonových

Včera večer jsem náhodou pustil Prima COOL a zrovna tam dávali Simpsonovi. Tak jsem si řekl, že se na to podívám. Stala se tam záhadná "vražda". Jedno z dětí se o tu vraždu začalo zajímat a motalo se hlavně kolem údajných vrahů. To však ještě není tak nápadné, ale jak to dítě začalo postupem času říkat hlášku "Je tu ještě jedna věc!", tak jsem si zpomněl na našeho poručíka. Začal jsem si myslet, že je to parodie na seriál Columbo a konec to potvrdil. Konec totiž vypadá skoro stejně jako toto video na YouTube: Columbo Intro (NBC Saturday Mystry Movie).

Kdo by se tedy chtěl podívat, jak to vypadá v "Simpsonovském" podání, tak ať si stáhne toto video: http://bluespirit.wz.cz/upload/columboasimpsonovi.avi

Ještě jedna "novinka": Již delší dobu existuje vyhledávač s tématem Columba. Je založený na Googlu a normálně funguje. Takže kdyby si někdo chtěl zpestřit prohlížení internetu, tak může tady: ColumBoogle

4.1. 2014 - Kompletní série Columba: Názor

K Vánocům jsem tedy opravdu dostal kompletní sérii Columba v angličtině. Zvuk i obraz je kvalitní, avšak kvalitě seriálu se to opravdu nemůže rovnat :). Ke všem sériím jsou anglické titulky - v některých sériích jsou i nějaké další jazyky a titulky taktéž. Prostě je to výborné. Jediná věc, která mě zklamala je papírová "krabice", v níž jsou všechna DVD uložena. Papír totiž není zas tak pevný, aby unesl tíhu všech DVD (alespoň 2 KG), takže se při přenášení musí krabice držet zespodu, jinak hrozí protrhnutí. Ale to není zas takový problém - hlavní je, že všechna DVDčka fungují :).

Obrázek pro představu: http://goo.gl/5xzBMC

Místo, kde můžete Columba v originálním znění nejlevněji objednat: Amazon.co.uk Celá kompletní série vás momentálně vyjde na 36.60 liber, což je v přepočtu 1217 KČ. Ale radši si pospěšte protože od doby, co mi Columba objednali se cena libry zvedla o 1 KČ.

Ještě jedna věc - pokud si chcete Columba opravdu objednat tak musíte mís kreditní kartu s povolenými platbami přes internet.

31.12. 2013 (23:34) - Nový rok

Ubyde ani ne půlhodinka a rozloučíme se s rokem 2013. Čekají nás nové situace, vztahy, slasti i strasti. Já to tu však budu nadále udržovat a recenze budou stále přibývat. Takhle zní moje předsevzetí - Alespoň jednou za měsíc sem vložím nějakou novinku. Doufám, že to splním :). Ještě jednou, hodně štěstí do nového roku a hezkého Silvestra :).

24.12. 2013 - Přání

Všem fanouškům Columba přeji krásné prožití Vánočních svátků a hodně štěstí do nového roku. Doufám, že se vám zde bude nadále líbit a že sem bude stále rádi chodit. Ať se vám splní vše, co jste si přáli :). Já pravděpodobně dostanu kompletní sérii Columba v originálním znění, takže vám řeknu, jaké to je sledovat originál. Nové recenze se tu už delší dobu neukázaly, ale nezoufejte - já to vždy vkládám po několika recenzích. Mám zatím 2 novéa dám to sem až budou min. 4. Ještě jednou - Šťastné a Veselé Vánoce :)

24.10. 2013 - Recenze

Po delší době přibyly další recenze:

15.10. 2013 - Výstava

Je to tady (viz, předchozí příspěvěk)! Napadlo mě, že bych tu mohl udělat výstavu Vašich kreseb. K tomu je potřeba abyste nakreslili Columba. ÚČAST SAMOZŘEJMĚ NENÍ POVINNÁ. Pokud by jste jej chtěli nakreslit, tak budu moc rád. Mohl bych založit sekci, ve které budou Vaše kresby nebo malby. Samozřejmě bych k nim uvedl vaše jméno. Bylo by to takové zpestření tohoto webu, který se točí kolem vražd v Los Angeles a jejich vyšetřovatele. Za každý obrázek budu rád. Obrázky posílejte na columbo@columbo.mysteria.cz nebo na robertskvaril@seznam.cz

13.10. 2013 - Překvapení

Asi se vám nelíbí, že aktivita webu klesla na nulu, ale nemáte se čeho bát :). Něco totiž chystám - nebude to sice žádné veledílo, ale fanouška Columba to snad potěší. Do středy by to tu mohly být, tak si to nenechejte ujít :)

22.9. 2013 - 100 návštěvník

Dnes byla naše stránka po 100 navštívena. Sice to není moc, ale na fanoušky Columba to docela jde :). Konečně jsem opravil přehrávání znělky - měla by jít každému pustit. Pokud jste si všimli, tak jsem trochu pozměnil horní obrázek. Doufám že se vám tu líbí a také nadále bude :)

21.9. 2013 - Další recenze

Skoro po měsíci sem dávám další recenze - zato jich je ale požehnaně hodně :) Nové recenze:

1.9. 2013 - Recenze

Shlédl jsem další díly Columba a samozřejmě jsem k nim napsal recenze. Nové recenze:

30.8. 2013 - Nový druh recenzí

Rozhodl jsem se, že nebudu psát recenze toho typu, jaké jsem psal doteď. Z žádného dílu Columba se nedá udělat výborná recenze a to proto, že je obtížné zapisovat způsob řešení, různé souvislosti, či detaily. Od teď budu psát recenze, které vás na daný díl pouze navnadí, které vám řeknou pouze důvod vraždy. Do recenzí ale začnu přidávat obrázky. Pokud chcete vědět, jak to bude v daném dílu dál, máte 3 možnosti - dívat se pravidelně na Columba na TV Prima Family, nebo si daný díl koupit na DVD, nebo si jej stáhnout z internetu. Doufám, že vám to nevadí :)

Nové recenze:

19.8. 2013 - Recenze

Dnes jsem přidal nové recenze k dílům:

19.8. 2013 - Načítání stránky v různých prohlížečích

Naše stránka má bohužel problémy s prohlížeči. Nevím proč, ale je tomu tak. Napíšu sem chyby u jednotlivých prohlížečů. V Internetu Exploreru jsem nezaznamenal žádné problémy. V prohlížeči Mozilla Firefox se stránka občas nezobrazí celá a je nutné ji nechat znovu načíst. Recenze se zobrazují bez problémů. Dále pak nejde spustit znělka, pokud nemáte plugin Apple Quicktime. V prohlížeči Chromium / Google Chrome trvá, než se stránka načte. Znělka se spouští sama od sebe a recenze jdou zobrazit. Možná vám to tyto problémy nedělá, ale mě ano. Stránka je ale optimalizována pro prohlížeč Internet Explorer - pokud tedy máte problémy tak vyzkoušejte tento prohlížeč. Za problémy bohužel nemůžu :( Snad se to časem nějak zlepší.

Úvod ze dne 31.7. 2013

Zdravím vás na nové stránce o sérii Columbo. Slyšeli jste někdy o slavném poručíku Columbovi ? Pokud ano, a pokud je Columbo váš oblíbený seriál, tak jste na správné adrese. Najdete tu seznam všech dílů v jednotlivých sériích a postupem času také recenze na tyto díly. Dále tu najdete hromadu zajímavostí a představiteli Columba - o Peteru Falkovi, který bohužel v roce 2011 zemřel. Budu sem dávat i vtipné hlášky z tohoto slavného seriálu a mnoho dalších věcí! Pokud chcete pustit znělku ze seriálu, klikněte na Spustit.

Reklamní sdělení vložené poskytovatelem