Tajemství Columbova doutníku

Jak je to s Columbovým doutníkem? Jakou značku doutníků Columbo kouří? To vše se dozvíte v článku...

Snad každý, kdo alespoň jednou viděl Columba si všiml jedné věci. Vlastně těch věcí na všimnutí je více, ale v tomto článku se budeme zabývat pouze tou jednou.
Které věci nás napadnou při pohledu na poručíka Columba? - Je to především jeho podivný vzhled, baloňák a doutník. Pokud zrovna natrefíme na nějakou scénu, v níž je k vidění poručíkův Peugeot, nebo jeho pes jménem Pes, může se jednat i o tyto dvě "věci".
Nebudu vás již dále napínat, již z názvu jste určitě poznali, že se budeme bavit o Columbově doutníku.


Někteří z vás možná již ani doutník u poručíka neregistrují, jelikož jej má téměř vždy a všude, a tak si člověk může říci, že to není nic podstatného.
Opak je však pravdou. Doutník je jedním z článků, který tvoří osobu poručíka Columba. Představit si Columba bez doutníku by bylo stejné, jako si jej představit bez baloňáku.
Na druhou stranu - na to, že se doutník v seriálu vyskytuje stejně tak často, jako samotný poručík o něm mnoho nevíme.

Doutník doprovazí Columba již od pilotního dílu, až po konec seriálu. Sice není v seriálu všudypřítomný, tedy že jej Columbo přece jenom nemá stále u sebe, ale vyskytuje se ve většině scén v každém dílu.
Každý pozornější divák si již někdy jistě všiml, že ne vždy vypadá doutník stejně - někdy je tmavší, jindy světlejší, někdy kratší, jindy delší.
Tato skutečnost je přímým důkazem toho, že Columbo nekouřil stále stejnou značku doutníků.
Dalším všeříkajícím důkazem je skutečnost, že neměly Columbovy doutník vždy stejný "prstýnek", což je papír, který je oblepen kolem doutníku v místech, kde se vkládá do úst.
Následující dva obrázky ukazují, že je tomu tak, jak jsem před chvílí psal.Druhý obrázek není sice tak detailní, ale je z něj zřejmé, že barva prstýnků na doutnících je jiná, než barva prstýnků na doutnících z obrázku prvního.
Možní odpůrci mé teorie o doutnících by mohli říct, že výrobce prstýnky u doutníků změnil. To může být samozřejmě pravda.
To co potvrzuje mé tvrzení, jsou slova kameramana který se účastnil natáčení seriálu Columbo.

Cituji The Ultimate Columbo Site (EN):
A “Columbo” cameraman has confirmed that Peter Falk’s habit was to just grab or borrow any sort of cigar that was handy around the set.

Ve volném překladu: "Kameraman, který se účastnil natáčení seriálu Columbo potvrdil, že měl Peter Falk ve zvyku si najít nějaký doutník na place, nebo si jej tam od někoho půjčit."
Toto tvrzení potvrzuje, že Columbo nekouřil nějakou danou značku doutníků. Tato věc by tedy byla vyřešena. Záleží však na tom, zda vám kameraman, nebo stránka, která uvedla, že text v kurzívě je pravda přijde jako důvěryhodný zdroj.

Mě to však nedalo, a hledal jsem dál. Zjistil jsem, že nekouřil danou značku doutníků, a tak jsem se pustil do pátrání po tom, které značky to mohly být.
V tomto ohledu však nejde nic prokázat. Dle mého názoru nevěděl ani Peter Falk, které značky to byly. Pokud je tvrzení kameramana pravdivé a Falk si vždy sehnal nějaký ten doutní na place, myslím, že sezkoumal, jako značku vlastně kouří.
Samozřejmě, pokud by mu nějaká z oněch značek zachutnala, mohl by se podívat na prstýnek a její název si zapamatovat.
Podle prvního obrázku by se mohlo jednat o tři druhy doutníků.První doutník je kousek značky Swisher Sweets a při pohledu na prstýnky Columbových doutníků a tohoto doutníku bych v klidu mohl říct, že se jedná o jednu ze značek, kterou kdy Columbo kouřil.
Druhů doutník je kousek značky King Edward a mohl bych o něm říct to samé, co jsem již řekl o doutníku Swisher Sweets.
Pokud se podíváte na třetí doutník, tak asi nepochopíte, proč tam vůbec je. Má modrý prstýnek a nepodobá se tedy doutníkům, které má Columbo v kapse.
Doutník se na obrázku nachází z toho důvodu, že několik zdrojů na internetu tvrdí, že dříve býval prstýnek jiný, červený. Fotku staré "verze" tohoto doutníku jsem však bohužel nenašel.

Falkovo půjčování doutníků na place se možná režisérovi zalíbilo natolik, že se rozhodl jej zapojit i do seriálu.
Tím narážím na takové ty scény, kdy Columbo mluví s někým, kdo kouří doutník. Jelikož doutníky v seriálu kouří většinou zámožní lidé, Columbo předpokládá, že i jejich doutníky budou kvalitnější než ty jeho.
Columbo se však k takovýmto doutníkům dostává velmi rafinovaně. Neloudí je jako mlsný pes, ale jen tak po nich nenápadně pokukuje do chvíle, kdy si toho jejich majitel všimne a Columbovi doutník nabídne.
Dalším stylem Columbova ukořisťování cizích doutníků je řeč o nich. Poručík je spatří a začne o nich mluvit. 5íká, že jsou určitě drahé, kvalitní, a že takové si nemůže dovolit.
Po tomto chytrém tahu většinou také doutník obdrží.
Například ve 23. díle s názvem Dobrá pověst nade vše obdrží poručík doutník od Marshalla Cahilla, který vypadal takto:Na tomto obrázku je prstýnek doutníku zřetelnější, než na kterémkoliv jiném obrázku, který se nachází zde ve článku.
Začal jsem hledat podobný doutník stejně tak, jako jsem jej hledal i v předchozím případě (zn. Swisher Sweets, King Edward,...).
Na jednom serveru zabývajícím-se recenzováním doutníků jsem nalezl značku Barlovento.
U této značky byly však dva druhy prstýnků - modro-zlatý u těch kvalitnějších doutníků a zlato-červený u cenově takových doutníků, jaké kouřil Columbo.
Tady je však jedna taková divná věc - doutník, který dal Columbovi pan Cahill se podobá prstýnkem levnějším kouskům z "balírny" Barloventa, které, jak jsem psal, jsou kvalitou (usouzeno podle recenzí) podobné, jako poručíkovy doutníky.
Pro srovnání Barloventa s Cahillovými doutníky nám poslouží tento obrázek:Při srovnání obou prstýnků si jistě všimneme, že jsou téměř totožné. Prstýnek na Cahillově doutníku má oválnější tvar a nejsou na něm obrysy, které se u Barloventa nachází pod a nad obrázkem lodi.
Možná vám přijde divné, proč tu teď řeším doutník Marshalla Cahilla. Je to proto, že i tento doutník poručík kouřil a i on tedy patří mezi "Columbovy doutníky".
V díle s názvem Past dostane poručík doutníky od Everetta Logana. Ty při pohledu na obrázek níže vypadají zase jinak než Cahillův doutník.
Myslím si, že ostatní herci měli již doutníky předchystané předem. Teď je tu otázka, jak jsem na tohle přišel.
V seriálu se vyskytlo očividně mnoho druhů doutníky. Bylo jich právěže tolik, že z toho usuzuji, že je herci nemohli všechny pobrat na place.Na závěr tohoto článku bych sem vložil ještě jednu fotku. Je to fotka ze scény z dílu, na jehož název si teď nevybavuji.
Columbo na ní drží doutník stylem, jako by jej někomu ukazoval. Je to jedna z těch kvalitnějších fotek, na nichž jsou detaily doutníku lépe vidět.
Na tomto doutníku, stejně jako na doutníku Everetta Logana však bohužel není prstýnek, a tudíž není v mých silách vyhledat a odhadnout možnou značku.Závěrem:

Myslím, že zde již není co k zjišťování. Šlo by udělat záběry doutníku z každého dílu a potom najít nějaký podobný, ale doutníky, které Columbo kouří většinou prstýnek nemají.
Pokud se vás někdo zeptá, kterou značku doutníků Columbo kouřil, a vy jste přitom doteď nevěděli, co na to máte odpovědět, můžete říct, že to s největší pravděpodobností byly značky Swisher Sweets, King Edward, White Owl a Barlovento.
Pokud byste chtěli zjistit, jak tyto pravděpodobné Columbovy doutníky chutnají, můžete si je zakoupit. Zkoušel jsem tyto čtyři značky najít na českých eshopech, ale úspěšný jsem byl jen z poloviny.
V České republice se podlem ého zjistění prodávají pouze doutníky značek King Edward a Barlovento. Swisher Sweets a White Owl jsem nikde nenašel.
Třeba jsem hledal špatně, pokud některou z těch dvou značek uvidíte někde prodávat, určitě napište do Návštěvní knihy.
Doufám, že se vám tento článek líbil.
Děkuji za pozornost.

DODATEK ZE DNE 14.8. 2016:
Nedávno jsem sledoval epizodu "Poslední pocta komodorovi" a v jedné scénce byl poměrně detailní záběr na doutník s prstýnkem. Ostatně, tento záběr můžete spatřit níže. O tomto záběru jsem věděl už v době, kdy jsem psal tento článek, problém byl však v tom, že jsem nevěděl, ve které epizodě jsem jej viděl.
Jak můžete vidět, doutník vypadá svou barvou i prstýnkem jako doutník Marshalla Cahilla. Stejný doutník to ale asi není, protože tento doutník je příliš krátký. Někdo by mohl namítnout, že jej Columbo již předtím kouřil. To však není možné, protože není doutník ohořelý. Columbo by jej mohl oříznout tzv. doutníkovou gilotinou, ale tu nemá. O tom však za chvíli.


Columbo v epizodě Vražedné stopy dostal od Clifforda Calverta kubánský doutník. Ten však měl uzavřenou hlavu a potřeboval oříznout. Calvert se Columba zeptal jak doutníky ořezává a ten mu řekl, že hlavu doutníku ukousne. Calvert nazval Columbova bobrem a daroval mu "véčkový" ořezávač doutníků. Na konci dílu si Columbo doutník ořízl, ale nechutnal mu, tak hlavu stejně nakonec ukousl. A teď k zpět k fotce z epizody Poslední pocta komodorovi - Columbo nemohl ohořelý doutník zaříznout, protože neměl čím, když doutníky ukusuje.
Také mi přijde, že Columbo Cavertovi tak trochu lhal. Co vím, tak levné doutníky bývají většinou ořezané předem. Columbo kouří levné doutníky. A nevzpomínám si, že by Columbo někdy ukousnul doutník, tedy kromě epizody Vražedné stopy. A co vy, viděli jste někdy Columba jakožto "bobra ohlodávajícího doutník"? :)


V příštím článku se budu zabývat - A) Paní Columbovou, B) Baloňákem, C) Psem, D) Columbovým autem. Volba je na vás. Hlasujte v Návštěvní knize a o položce s nejvíce hlasy napíši příští článek.

Zpět do sekce ČlánkyReklamní sdělení vložené poskytovatelem